1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. شجاعت در کودکان یک ویژگی خوب است!

شجاعت در کودکان یک ویژگی خوب است!

بازدید : 365
شجاعت در کودکان یک ویژگی خوب است!

شجاعت ویژگی پسندیده ای است. زندگی با بچه‌هایی که شجاع نیستند، بسیار سخت است اما شجاعت نباید با دادن اعتماد به نفس کاذب به بچه‌ها برای آنها خطر آفرین باشد.

اگر کودکی از موجودات خیالی مثل لولو خور خوره می‌ترسد، فاصله ای که بین خود و لولو احساس می‌کند بر میزان این ترس موثر است. مثلا اگر او فاصله خود را تا لولو، 10 متر بداند ترس کمتری دارد تا اینکه آن را درست مقابل خودش ببیند.

پس این قاعده را در نظر داشته باشید که میزان ترس با موقعیت متناسب است. در نتیجه اگر می‌خواهید کودک را با عامل ترس آور مواجه کنید موقعیت‌هایی را ایجاد کنید که در آن ترس کمتری را تجربه می کند. از این طریق می‌توان مدت زمان بیشتری کودک را در آن موقعیت نگه داشت و شرایطی را فراهم آورد که باعث احساس کاهش ترس و افزایش تسلط بر موقعیت، در کودک شود.

شجاعت هم مثل خیلی از خصوصیات دیگر یکی از پدر و مادر و اجداد به کودک به ارث می‌رسد که البته می‌توان این صفت را تقویت و یا تضعیف کرد.
شجاعت در کودکان یک ویژگی خوب است!
پیامبر اسلام (ص) در جلد شانزدهم کتاب "بحار الانوار" در این باره فرموده اند : "با خانواه ای صالح ازدواج کنید زیرا خصوصیات اخلاقی و روحی به فرزندتان به ارث می‌رسد".
اینکه کودک را مجبور کنید با عامل ترسش مواجه شود، نتیجه ی خوبی نخواد داد. پس او را مجبور به این کار نکنید و در عوض شرایطی را فراهم آورید که کودک احساس کند بر موقعیت ترسناک تسلط دارد. و بهترین راه برای رسیدن به این هدف، همراه شدن با کودک است.
همراهی با کودک یعنی از او بپرسید که دلش می‌خواهد چیزی که کمی او را می‌ترساند، را امتحان کند؟
و این آرامش خاطر را به او بدهید که در تمام مدت رویارویی با عامل ترس آور در کنارش خواهید بود.
در صورت نیاز می‌توانید از متخصص کمک بگیرید.نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام
ایمیل
استان
شهر
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
راه‌های جلوگیری از پرخاشگری کودکان

راه‌های جلوگیری از پرخاشگری کودکان

یکی از شایعترین اختلالات رفتاری انسان، رفتار تهاجمی یا پرخاشگرانه است. تعریف علمی پرخاشگری، نوعی کشش و یا گرایش در فرد است که به صورت [...]

بیشتر بخوانید »
نکات طلایی در ارتباط با تربیت فرزندان (قسمت اول)

نکات طلایی در ارتباط با تربیت فرزندان (قسمت اول)

فرزندان، امیدهای فردا و با ارزش تربن گوهر والدین هستند؛ تربیت فرزندان مهمترین وظیفه ی والدین است است که کار ساده ای نیست.بنابراین سعی [...]

بیشتر بخوانید »
E